78% SPEC SCORE
$195
The Infinix Note 6 comes with Android 9, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.01-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Decent 4000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at... Read More
Infinix Note 6 Key Features
Display
6.01 inches (1080x2160 pixels) FHD
Camera
16+8+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek MT6765 Helio P35 (12nm)
OS
Android 9
Ram & Storage
4GB + 64GB
Battery
4000mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Note 6 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.01 inches, 93.2 cm² (~81.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| PPI | 402 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | PowerVR (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 16 MP, (wide), PDAF |
| Secondary | 8 MP, (ultrawide) |
| Tertiary | 2 MP, (depth) |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 26mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 9 |
Design
| Dimensions | 154.2 x 74.5 x 7.7 mm (6.07 x 2.93 x 0.30 in) |
| Weight | 173g |
| Color Options | Midnight Black, Mocha Brown, Aqua Blue |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 40 41 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE Cat4 150 50 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | X610 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





























































