Rumored
Release Date: 12 Dec, 2025
85% SPEC SCORE
$285
The Infinix Note 50 Pro 5G will come with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Average... Read More
Infinix Note 50 Pro 5G Key Features
Display
6.78 inches (1080x2436 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+2+2 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7200
OS
Android 15
XOS 14
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 65W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Note 50 Pro 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches (~93.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 393 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 2000 nits |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7200 |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G610 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.75 |
| Secondary | 2 MP, (depth) |
| Tertiary | 2 MP, (macro), AF |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 65W Fast Charging, 33W Wireless Charging, Reverse Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | XOS 14 |
Design
| Dimensions | 162.7 x 76 x 8.2 mm (6.41 x 2.99 x 0.32 in) |
| Color Options | Black, White |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























































