Release Date: 09 Aug, 2024
90% SPEC SCORE
$179
The Infinix Note 40X 5G comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 5000 mAh battery life, you... Read More
Infinix Note 40X 5G Key Features
Display
6.78 inches (1080x2460 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
108+2 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 1440P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6300 (6 nm)
OS
Android 14
XOS 14
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 18W, 50% in 31 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Note 40X 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 109.2 cm² (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| PPI | 396 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, (macro) |
| Tertiary | Auxiliary lens |
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1440p @30fps 1080p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W, 50% in 31 min (advertised) wired, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | XOS 14 |
Design
| Dimensions | 168.94 x 76.5 x 8.26 mm (6.65 x 3.01 x 0.33 in) |
| Weight | 201g |
| Color Options | Palm Blue, Lime Green, Starlit Black |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 38 40 41 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 8 28 38 40 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | X6838 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

































































