Release Date: 22 May, 2023
86% SPEC SCORE
$216
The Infinix Note 30 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 5000 mAh battery life, you can stay... Read More
Infinix Note 30 Key Features
Display
6.78 inches (1080x2460 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
64+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 1440P Video
Hardware
MediaTek Helio G99 (6nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Note 30 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 109.2 cm² (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| PPI | 396 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 580 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G99 (6nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 64 MP, (wide), 0.7µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/1.7 Focal length: 0.7µm |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | Aperture size: QVGA |
| Features | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1440p @30fps 1080p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 45W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 168.6 x 76.6 x 8.6 mm (6.64 x 3.02 x 0.34 in) |
| Weight | 219g |
| Color Options | Obsidian Black, Interstellar Blue, Sunset Gold |
| Build | Glass front, plastic frame glass or leather back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 / HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 8 38 40 41 1 2 3 4 5 7 8 20 28 38 40 41 1 3 7 8 20 28 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | X6833B, X6716B |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





























































