90% SPEC SCORE
$180
The Infinix Note 50 comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Long-lasting... Read More
Infinix Note 50 Key Features
Display
6.78 inches (1080x2436 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
13 MP Selfie 1440P Video
Hardware
MediaTek Helio G100 Ultimate
OS
Android 15
XOS 15
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
5200mAh
wired, 45W, 100% in 60 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Note 50 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 109.9 cm² (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 393 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 1300 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G100 Ultimate |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.57") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1440p @30fps 1080p @30/60/240fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 45W, 100% in 60 min wired, 30W wireless MagCharge, 10W Reverse wired, Reverse wireless, Bypass Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | XOS 15 |
| Software Updates | up to 2 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 163.3 x 74.4 x 7.6 mm (6.43 x 2.93 x 0.30 in) |
| Weight | 199g |
| Color Options | Titanium Grey, Ruby Red, Mountain Shade, Shadow Black |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 26 28 38 40 41 66 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | X6858 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































































