Rumored
88% SPEC SCORE
$231
The Infinix Note 60 will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Long-lasting 5700 mAh... Read More
Infinix Note 60 Key Features
Display
6.78 inches (1080x2436 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
13 MP Selfie 1440P Video
OS
Android 16
XOS 15
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
5700mAh
Fast Charging
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Note 60 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches (~91.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 393 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
Performance
| CPU cores | Octa-Core |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.57") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 8 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1440p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5700mAh |
| Charging | Fast Charging, wireless, reverse wireless, reverse charging |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | XOS 15 |
Design
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor, Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























































