Release Date: 24 Apr, 2025
93% SPEC SCORE
$172
The Infinix Note 50S comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Extended 5500 mAh... Read More
Infinix Note 50S Key Features
Display
6.78 inches (1080x2436 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
64+2 MP (Dual Camera)
13 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7300 Ultimate
OS
Android 15
XOS 15
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5500mAh
Wired, 45W, 100% in 60 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Note 50S Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 109.9 cm² (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 393 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 1300 nits (peak) |
| HDR | 2304Hz PWM |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7300 Ultimate |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 64 MP, (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.73") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 2 MP |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging | 45W, 100% in 60 min Wired, 10W reverse wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | XOS 15 |
| Software Updates | up to 2 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 164.3 x 74.5 x 7.6 mm (6.47 x 2.93 x 0.30 in) |
| Weight | 180g |
| Color Options | Marine Blue, Titanium Grey, Ruby Red |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 38 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 38 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, compass, proximity, gyro |
Additional Info
| Models | X6870 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
































































