Upcoming
Release Date: 28 Dec, 2024
80% SPEC SCORE
$201
The upcoming Infinix Note 13 Pro will come with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.91-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
Infinix Note 13 Pro Key Features
Display
6.91 inches (1080x2460 pixels) FHD
Camera
108+8+5+2 MP (Quad Camera)
16 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio G99
OS
Android 12
Ram & Storage
6GB + 128GB
5GB + 0MB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 120W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Note 13 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.91 inches |
| Display Type | Color IPS LCD Screen |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | 387 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G99 |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Arm Mali 2.2 GHz |
| CPU cores | Octa Core |
| GPU | Arm Mali -G57 MC2 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 5GB + 0MB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 108 MP |
| Secondary | 8 MP |
| Tertiary | 5 MP |
| Quaternary | 2 MP |
| Features | Night Mode, Professional Mode, Document Mode, Bokeh, Beauty, Panorama, AR Animoji, Face detection, Touch to focus, Flash LED |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps, QHD 1080p @ 30 fps, FHD |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (Wide Angle) Aperture size: ƒ/2 |
| Features | Screen flash |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps, FHD |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 120W Fast Charging |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
Design
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM, Nano+Nano SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G bands | HSPA UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G bands | LTE TD-LTE 2300(band 40) FD-LTE 1800(band 3) |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor, Face Unlock , Ambient Light Sensor, G-Sensor, Proximity Sensor, Gyroscope, E-Compass, Accelerometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























































