Release Date: 29 Jan, 2024
87% SPEC SCORE
$287
The Realme 12 Pro comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 5000 mAh battery... Read More
Realme 12 Pro Key Features
Display
6.7 inches (1080x2412 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+32+8 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
OS
Android 14
Realme UI 5.0
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5000mAh
wired, 67W, 50% in 19 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Realme 12 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108 cm² (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 394 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 950 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 710 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 26mm (wide), PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 32 MP, 47mm (telephoto), PDAF, (1/2.75") Aperture size: f/2.0 |
| Tertiary | 8 MP, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 24mm (wide) Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 67W, 50% in 19 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | Realme UI 5.0 |
Design
| Dimensions | 161.5 x 74 x 8.8 mm (6.36 x 2.91 x 0.35 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Submarine Blue, Navigator Beige |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | RMX3842 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























































































