Release Date: 30 Jul, 2024
88% SPEC SCORE
$258
The Realme 13 Pro comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.7-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a All-day 5200 mAh battery life, you can stay... Read More
Realme 13 Pro Key Features
Display
6.7 inches (1080x2412 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8+2 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
OS
Android 14
Realme UI 5.0
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5200mAh
wired, 45W, 50% in 27 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Realme 13 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108 cm² (~90.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 394 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 600 nits (typ), 2000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 710 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 26mm (wide), Lens: 5P, 0.8µm, multi-directional PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.9 Focal length: Lens: 5P, 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, 16mm, 112˚ (ultrawide), Lens: 5P, 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: Lens: 5P, 1.12µm |
| Tertiary | 2 MP, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 22mm (wide), Lens: 5P Aperture size: f/2.5 Focal length: Lens: 5P |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 45W , 50% in 27 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | Realme UI 5.0 |
Design
| Dimensions | 161.3 x 73.9 x 8.2 mm (6.35 x 2.91 x 0.32 in) |
| Weight | 183.5g |
| Color Options | Monet Gold, Emerald Green, Monet Purple |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant |
| Build | plastic frame leather or plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
































































































