Rumored
Release Date: 10 Aug, 2024
83% SPEC SCORE
$154
The vivo Y29e will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.56-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered... Read More
vivo Y29e Key Features
Display
6.56 inches (720x1612 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
13+0.08 MP (Dual Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6300
OS
Android 14
Ram & Storage
4GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo Y29e Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.56 inches (~84.01% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD Screen |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6300 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 13 MP |
| Secondary | 0.08 MP |
| Features | LED flash, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Color Options | Vintage Red, Breeze Green |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






















































































































![related vivo Y20s [G] image](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fwww.techspecs.info%2Fuploads%2Fvivo_Y20s_G_Specifcation_145f4a7b5f.jpg&w=480&q=75)







































