Release Date: 26 Mar, 2026
84% SPEC SCORE
$161
The vivo Y11 comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.74-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day with Exceptional 6500 mAh... Read More
vivo Y11 Key Features
Display
6.74 inches (720x1600 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
13 MP (Single Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6300
OS
Android 16
OriginOS 6
Ram & Storage
4GB + 64GB
4GB + 128GB
Battery
Li-ion 6500mAh
Wired, 15W
Data Updated on: 01 May, 2026
vivo Y11 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.74 inches, 109.7 cm² (~85% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 260 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1200 nits (HBM) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6300 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 4GB + 128GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP, (Wide) |
| Features | LED flash, Panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 6500mAh |
| Charging | 15W Wired, reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | OriginOS 6 |
Design
| Dimensions | 167.4 x 77.1 x 8.4 mm (6.59 x 3.04 x 0.33 in) |
| Weight | 209g |
| Color Options | Sunrise Gold, Midnight Blue |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Build | Glass front, Plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 8 38 40 41 |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, Proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
























































































![related vivo Y20s [G] image](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fwww.techspecs.info%2Fuploads%2Fvivo_Y20s_G_Specifcation_145f4a7b5f.jpg&w=480&q=75)





























































