Upcoming
76% SPEC SCORE
$59
The upcoming itel A36 will come with Android 9, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 5.5-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Average 3020 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $59... Read More
itel A36 Key Features
Display
5.5 inches (720x1520 pixels) HD
Camera
5 MP (Single Camera)
5 MP Selfie
Hardware
Unisoc T606
OS
Android 9
Ram & Storage
1GB + 16GB
Battery
Li-ion 3020mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
itel A36 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.5 inches (~68.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD Screen |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 294 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T606 |
| CPU | 1.3 GHz |
| CPU cores | Quad Core |
Storage
| Memory | 1GB + 16GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 5 MP |
| Features | Digital Zoom |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP |
Battery
| Battery Capacity | 3020mAh |
| Charging |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 9 |
Design
| Color Options | Black, White, Peach, Blue |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB v2.0 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!









































