75% SPEC SCORE
$34
The itel A23 Pro comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 5-inches display, perfect for both work and entertainment. With a Good 2400 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $34 this device is... Read More
itel A23 Pro Key Features
Display
5 inches (480x854 pixels) Lower than HD
Camera
2 MP (Single Camera)
0.3 MP Selfie
Hardware
Unisoc SC9832E (28 nm)
OS
Android 10
Ram & Storage
1GB + 8GB
Battery
Li-Po 2400mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
itel A23 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5 inches, 68.9 cm² (~63.99% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 196 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc SC9832E (28 nm) |
| Fabrication process | 28nm |
| CPU | Mali 1.4 GHz |
| CPU cores | Quad-core |
| GPU | Mali T820 MP1 |
Storage
| Memory | 1GB + 8GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 0.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 2400mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
Design
| Color Options | Sapphire Blue, Lake Blue |
| Sim Card Types | Dual SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | Unspecified |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!








































