83% SPEC SCORE
$95
The itel A80 comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered... Read More
itel A80 Key Features
Display
6.7 inches (720x1600 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Unisoc T603
OS
Android 14
itel OS 14
Ram & Storage
3GB + 128GB
4GB + 128GB
Battery
Li-ion 5000mAh
wired, 10W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
itel A80 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~90% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 262 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 500 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T603 |
| CPU cores | Octa Core |
Storage
| Memory | 3GB + 128GB, 4GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 10W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | itel OS 14 |
Design
| Dimensions | 165.9 x 77.3 x 8.5 mm (6.53 x 3.04 x 0.33 in) |
| Weight | 195g |
| Color Options | Sandstone Black, Glacier White, Wave Blue |
| Sim Card Types | Dual SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!









































