Rumored
75% SPEC SCORE
$71
The itel A24 Pro will come with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 5-inches display, perfect for both work and entertainment. With a Good 3020 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $71 this... Read More
itel A24 Pro Key Features
Display
5 inches (854x480 pixels) Lower_than_HD
Camera
2 MP (Single Camera)
0.3 MP Selfie
Hardware
Unisoc SC9832E
OS
Android 12
Ram & Storage
2GB + 32GB
Battery
Li-Po 3020mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
itel A24 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5 inches (~63.99% screen-to-body ratio) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 196 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc SC9832E |
| CPU | Mali 1.4 GHz |
| CPU cores | Quad Core |
| GPU | Mali T820 MP1 |
Storage
| Memory | 2GB + 32GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 2 MP |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 0.3 MP |
Battery
| Battery Capacity | 3020mAh |
| Charging |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
Design
| Dimensions | 73.9 x 145.4 x 9.85 mm (2.91 x 5.72 x 0.39 in) |
| Color Options | Sapphire Blue, Lake Blue |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!










































