83% SPEC SCORE
$78
The itel A70 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.6-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $78 this... Read More
itel A70 Key Features
Display
6.6 inches (720x1612 pixels) HD
Camera
13+0.08 MP (Single Camera)
8 MP Selfie
Hardware
Unisoc T603
OS
Android 13
Ram & Storage
4GB + 64GB
3GB + 128GB
Battery
Li-Ion 5000mAh
wired, 10W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
itel A70 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches, 104.6 cm² (~90% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 267 ppi |
| Brightness | 500 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T603 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 3GB + 128GB, 4GB + 128GB, 4GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP |
| Secondary | 0.08 MP, (auxiliary lens) |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 10W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 164 x 75.5 x 8.6 mm (6.46 x 2.97 x 0.34 in) |
| Color Options | Brilliant Gold, Stylish Black, Field Green, Azure Blue |
| Sim Card Types | Dual SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
Additional Info
| Models | A665L |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






































