81% SPEC SCORE
$83
The itel A50 comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.6-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging.... Read More
itel A50 Key Features
Display
6.6 inches (720x1612 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
8 MP (Single Camera)
5 MP Selfie
Hardware
Unisoc T603
OS
Android 14
Ram & Storage
2GB + 64GB
3GB + 64GB
Battery
Li-Ion 5000mAh
wired, 10W
Data Updated on: 01 May, 2026
itel A50 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches, 104.6 cm² (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 267 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 480 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T603 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 2GB + 64GB, 3GB + 64GB, 4GB + 64GB, 3GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 8 MP |
| Secondary | auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 10W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 163.9 x 75.7 x 8.7 mm (6.45 x 2.98 x 0.34 in) |
| Color Options | Lime Green, Misty Black |
| Sim Card Types | Dual SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!








































