Release Date: 12 Aug, 2024
82% SPEC SCORE
$67
The itel A50C comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.56-inches display, perfect for both work and entertainment. With a Decent 4000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $67 this... Read More
itel A50C Key Features
Display
6.56 inches (540x1208 pixels) HD
Camera
8 MP (Single Camera)
5 MP Selfie
Hardware
Unisoc T603
OS
Android 14
Ram & Storage
2GB + 32GB
Battery
Li-po 4000mAh
Fast Charging, 5W
Data Updated on: 01 May, 2026
itel A50C Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.56 inches, 103.4 cm² (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 202 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T603 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 2GB + 32GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging | 5W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 163.9 x 75.7 x 9.4 mm (6.45 x 2.98 x 0.37 in) |
| Weight | 192.6g |
| Color Options | Dawn Blue, Sapphire Black, Misty Aqua |
| Sim Card Types | Dual SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), unspecified sensors |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!








































