78% SPEC SCORE
$140
The Umidigi Note 90 comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.75-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Umidigi Note 90 Key Features
Display
6.75 inches (720x1600 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
13+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Unisoc T606
OS
Android 14
Ram & Storage
4GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Wired, 18W, (PD fast charging)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Umidigi Note 90 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.75 inches |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 450 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T606 |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Arm Mali |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Arm Mali G57 |
Storage
| Memory | 4GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 13 MP Aperture size: f/2.2 |
| Secondary | 2 MP Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 1080p @30fps 720p @30fps 480p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 720p @30fps, 480p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W, (PD fast charging) Wired, 10W Standard Charger |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 167.2 x 77 x 7.9 mm (6.58 x 3.03 x 0.31 in) |
| Weight | 189g |
| Color Options | BlackRock, GreenGrass |
| Sim Card Types | SIM1 + Hybrid (SIM2 or MicroSD) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 1900 / 2000 |
| 4G bands | LTE LTE 700 800 850 900 1700 1800 1900 2100 2600 2300 2500 |
| 5G bands | 5G 600 700 800 850 900 1700 1800 2100 2300 2500 2600 3500 3700 SA/NSA |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, Glonass, Beidou, Galileo |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor, Face Unlock, Virtual Proximity Sensor, Ambient Light Sensor, Electronic Compass, Virtual Gyroscope, G-Sensor |
Additional Info
| In Box Contents | USB to USB-C Cable, Charger, Mobile Cover, Protective film (applied) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























