Release Date: 03 Nov, 2025
85% SPEC SCORE
$117
The vivo Y19s comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.74-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Power through your day with Exceptional 6000 mAh battery life, you can stay powered... Read More
vivo Y19s Key Features
Display
6.74 inches (720x1600 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
13 MP (Dual Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6300
OS
Android 14
Funtouch 15
Ram & Storage
4GB + 64GB
4GB + 128GB
Battery
Si/C Li-Ion 6000mAh
wired, 15W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo Y19s Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.74 inches, 109.7 cm² (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 260 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 700 nits (HBM) |
| Protection | Mohs level 4 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6300 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 4GB + 128GB, 6GB + 128GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 13 MP, (Wide), AF Aperture size: f/2.2 |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 15W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | Funtouch 15 |
| Software Updates | 15 |
Design
| Dimensions | 167.3 x 77 x 8.2 mm (6.59 x 3.03 x 0.32 in) |
| Weight | 199g |
| Color Options | Majestic Green, Titanium Silver |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 38 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, Proximity, compass |
Additional Info
| SAR | 0.91 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























































































![related vivo Y20s [G] image](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fwww.techspecs.info%2Fuploads%2Fvivo_Y20s_G_Specifcation_145f4a7b5f.jpg&w=480&q=75)



























































