Release Date: 27 Apr, 2026
84% SPEC SCORE
$205
The Vivo Y6t comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.74-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day with Remarkable 6500 mAh... Read More
Vivo Y6t Key Features
Display
6.74 inches (720x1600 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
13 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2
OS
Android 16
OriginOS
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
6500mAh
Wired, 15W
Data Updated on: 01 May, 2026
Vivo Y6t Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.74 inches (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 260 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1200 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (2.2GHz*2 + 1.95GHz*6) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 613 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP, (Wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Digital Zoom, Night mode, Portrait Mode |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6500mAh |
| Charging | 15W Wired |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | OriginOS |
| Software Updates | up to 2 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 167.4 x 77.1 x 8.39 mm (6.59 x 3.04 x 0.33 in) |
| Weight | 209g |
| Color Options | Clouds White, Sunset Blue, Twilight Black |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 3 4 5 8 28A 34 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28A 38 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 5 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, LHDC |
| Positioning | Beidou (B11 + B1C), GALILEO (E1), GLONASS (G1), GPS (L1), QZSS (L1) |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Scanner (Side Mounted), Proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Vivo Y6t Comparisons
Our Latest Blog
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.
























































































![related vivo Y20s [G] image](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fwww.techspecs.info%2Fuploads%2Fvivo_Y20s_G_Specifcation_145f4a7b5f.jpg&w=480&q=75)

































































