Release Date: 03 Aug, 2025
91% SPEC SCORE
$82
The vivo Y04s comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.74-inches display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Power through your day with Exceptional 6000 mAh battery life, you can stay powered throughout... Read More
vivo Y04s Key Features
Display
6.74 inches () HD+
60Hz Refresh rate
Camera
13 MP (Dual Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Unisoc T612
OS
Android 14
Ram & Storage
4GB + 64GB
Battery
Li-ion 6000mAh
Fast Charging, 15W
Data Updated on: 01 May, 2026
vivo Y04s Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.74 inches (~82.69% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 270 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T612 |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | PowerVR (2.3 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A53) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 13 MP |
| Secondary | QVGA lens |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 15W Fast Charging |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 167.3 x 76.95 x 8.19 mm (6.59 x 3.03 x 0.32 in) |
| Weight | 202g |
| Color Options | Black, Blue |
| Build | Glass front, Plastic frame Plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 7 8 28 38 40 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 4 (a/b/g/n) |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Scanner, Light sensor, Proximity, Accelerometer, Compass, gyro |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
vivo Y04s Comparisons
Our Latest Blog
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Some smartphone companies go above and beyond to deliver premium features with affordable pricing. Phones these days are built keeping users specific needs in mind. For instance, some phones are specifically designed for photo enthusiasts, while others are designed for buyers who want a balance of premium features and affordable pricing. But what if you […] The post Why the Google Pixel 10 at $549 Makes the Pixel 10a Easy to Ignore first appeared on TechSpecs Info.






















































































![related vivo Y20s [G] image](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fwww.techspecs.info%2Fuploads%2Fvivo_Y20s_G_Specifcation_145f4a7b5f.jpg&w=480&q=75)

































































