Rumored
83% SPEC SCORE
$275
The vivo Y78m will come with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.64-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Average 5000 mAh... Read More
vivo Y78m Key Features
Display
6.64 inches (1080x2388 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie
Hardware
MediaTek Dimensity 7020
OS
Android 13
OriginOS 3
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 44W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo Y78m Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.64 inches (~91.06% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LCD Screen |
| Aspect Ratio | 19.9:9 |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7020 |
| CPU | (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide) |
| Secondary | 2 MP, (depth) |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 44W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | OriginOS 3 |
Design
| Dimensions | 76.17 x 164.06 x 7.98 mm (3.00 x 6.46 x 0.31 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Flare Black, Dreamy Gold |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I), GALILEO (E1), QZSS (L1) |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

























































































































![related vivo Y20s [G] image](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fwww.techspecs.info%2Fuploads%2Fvivo_Y20s_G_Specifcation_145f4a7b5f.jpg&w=480&q=75)







































