Release Date: 03 Jun, 2024
87% SPEC SCORE
$158
The Redmi 13 4G comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.79-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Long-lasting 5030 mAh battery life, you can stay powered throughout the... Read More
Redmi 13 4G Key Features
Display
6.79 inches (1080x2460 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
108+2 MP (Dual Camera)
13 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio G91 Ultra
OS
Android 14
HyperOS
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 5030mAh
Fast Charging, 33W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Redmi 13 4G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.79 inches (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS Screen |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | 396 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 650 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G91 Ultra |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G52 MC2 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 108 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, (macro), AF Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.5 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5030mAh |
| Charging | 33W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | HyperOS |
Design
| Dimensions | 168.6 x 76.3 x 8.3 mm (6.64 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 205g |
| Color Options | Midnight Black, Sandy Gold, Ocean Blue, Pink |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

























































