Release Date: 18 Sep, 2025
87% SPEC SCORE
$193
The Redmi 15C comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.9-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day with Exceptional... Read More
Redmi 15C Key Features
Display
6.9 inches (720x1600 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6300
OS
Android 15
HyperOS 2
Ram & Storage
4GB + 128GB
4GB + 256GB
Battery
6000mAh
Wired, 33W, PD, 50% in 28 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Redmi 15C Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches, 114.9 cm² (~81.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 254 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 810 nits (HBM) |
| Protection | Mohs level 6 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6300 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 4GB + 256GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 28mm (wide), 0.64µm, PDAF, (1/2.76") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.64µm |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 33W, PD, 50% in 28 min Wired, 10W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HyperOS 2 |
Design
| Dimensions | 173.2 x 81.1 x 8.2 mm (6.82 x 3.19 x 0.32 in) |
| Weight | 211g |
| Color Options | Midnight Black, Mint Green, Dusk Purple |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 26 28 32 38 40 41 42 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 26 28 38 40 41 48 66 71 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
Additional Info
| Models | 2508CRN2BC, 2508CRN2BG, 25062RN2DE |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


























































