Release Date: 15 Jun, 2023
84% SPEC SCORE
$129
The Redmi 12 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.79-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Redmi 12 Key Features
Display
6.79 inches (1080x2460 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
50+8+2 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek MT6769H Helio G88 (12nm)
OS
Android 13
MIUI 14
Ram & Storage
2GB + 128GB
4GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, PD, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Redmi 12 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.79 inches, 109.5 cm² (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| PPI | 396 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 550 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6769H Helio G88 (12nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G52 MC2 |
Storage
| Memory | 2GB + 128GB, 4GB + 128GB, 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 8 MP, 120˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.1 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | PD, 18W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | MIUI 14 |
Design
| Dimensions | 168.6 x 76.3 x 8.2 mm (6.64 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 198.5g |
| Color Options | Midnight Black, Sky Blue, Polar Silver, Moonstone Silver |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Build | Glass front, plastic frame glass back |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
Additional Info
| Models | 23053RN02A, 23053RN02Y, 23053RN02I, 23053RN02L |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



























































