Release Date: 01 Aug, 2025
84% SPEC SCORE
$150
The Redmi 15C 4G comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.9-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Outstanding 6000 mAh battery... Read More
Redmi 15C 4G Key Features
Display
6.9 inches (720x1600 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio G81 Ultra
OS
Android 15
HyperOS 2
Ram & Storage
4GB + 128GB
6GB + 128GB
Battery
6000mAh
Wired, 33W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Redmi 15C 4G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches, 114.9 cm² (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 254 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G81 Ultra |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G52 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 6GB + 128GB, 4GB + 256GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 28mm (wide), 0.64µm, PDAF, (1/2.76") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.64µm |
| Secondary | Aperture size: QVGA, f/3.0 |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 33W Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HyperOS 2 |
Design
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8 mm (6.76 x 3.13 x 0.31 in) |
| Weight | 205g |
| Color Options | Moonlight Blue, Twilight Orange, Mint Green, Midnight Gray |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame glass back or silicone polymer (eco leather) back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
Additional Info
| Models | 25078RA3EA, 25078RA3EL |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























































