Release Date: 16 Dec, 2023
87% SPEC SCORE
$133
The Redmi 13C 5G comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.74-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Redmi 13C 5G Key Features
Display
6.74 inches (720x1600 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
50+0.08 MP (Single Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6100+ (6 nm)
OS
Android 13
MIUI 14
Ram & Storage
4GB + 128GB
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, PD, 18W
Data Updated on: 01 May, 2026
Redmi 13C 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.74 inches, 109.7 cm² (~83.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 260 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6100+ (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 6GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, 28mm (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 0.08 MP, (auxiliary lens) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | PD, 18W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | MIUI 14 |
Design
| Dimensions | 168 x 78 x 8.1 mm (6.61 x 3.07 x 0.32 in) |
| Weight | 195g |
| Color Options | Starlight Black, Startrail Green, Startrail Silver |
| Water & Dust Resistance | Splash and dust resistant |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
Additional Info
| Models | 23124RN87G, 23124RN87I, 23124RN87C |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























































