Release Date: 01 Aug, 2025
85% SPEC SCORE
$243
The Redmi 15 5G comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.9-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through your day with... Read More
Redmi 15 5G Key Features
Display
6.9 inches (1080x2340 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm SM6375 Snapdragon 6s Gen 3
OS
Android 15
HyperOS 2.2
Ram & Storage
4GB + 128GB
6GB + 128GB
Battery
7000mAh
Wired, 33W, PD 2.0, PPS, QC3
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Redmi 15 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches, 116.9 cm² (~85.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 374 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 850 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3, Mohs level 6 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM6375 Snapdragon 6s Gen 3 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Adreno (2x2.3 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 619 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 6GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 0.61μm, PDAF, (1/2.88") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.61μm |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 33W, PD 2.0, PPS, QC3 Wired, 18W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HyperOS 2.2 |
Design
| Dimensions | 169.5 x 80.5 x 8.4 mm (6.67 x 3.17 x 0.33 in) |
| Weight | 217g |
| Color Options | Midnight Black, Titan Gray, Ripple Green |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 26 28 32 38 40 41 42 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 26 28 38 40 41 48 66 71 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, apTX |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
Additional Info
| Models | 25057RN09E |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























































