Rumored
Release Date: 01 Aug, 2024
89% SPEC SCORE
$179
The Redmi 14 5G will come with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.82-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 5000 mAh... Read More
Redmi 14 5G Key Features
Display
6.82 inches (1080x2460 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
108+2 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 4 Gen3
OS
Android 15
MIUI 16
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 44W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Redmi 14 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.82 inches (~91% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS Screen |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | 396 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 4 Gen3 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 108 MP, (Wide Angle), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, (Macro) with autofocus Aperture size: f/2.4 |
| Features | Night, Video, 50MP mode, Google Lens, HDR, Google lens, Voice shutter, Tilt-shift, Timed burst, Time Lapse |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD 720p @ 30 fps HD |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 44W Fast Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | MIUI 16 |
Design
| Dimensions | 168.6 x 76.3 x 8.2 mm (6.64 x 3.00 x 0.32 in) |
| Color Options | Moonstone Sliver, Pastel Blue, Jade Black |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | v5.4, A2DP, LE |
| Positioning | AGPS, GLONASS, BeiDou |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C, USB Tethering, USB on-the-go |
Sensors & Features
| Sensors | Ambient Light Sensor, E Compass, Accelerometer, IR Blaster |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


























































