Release Date: 30 Aug, 2024
89% SPEC SCORE
$125
The Redmi 14C comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.88-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered... Read More
Redmi 14C Key Features
Display
6.88 inches (720x1650 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
50+2+0.08 MP (Dual Camera)
13 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio G81 Ultra
OS
Android 14
HyperOS
Ram & Storage
4GB + 128GB
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, PD, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Redmi 14C Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.88 inches, 112.4 cm² (~84% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD Screen |
| Aspect Ratio | 20.6:9 |
| PPI | 260 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 450 nits (typ) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G81 Ultra |
| CPU | Mali 2.0 GHz |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 4GB + 256GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 28mm (wide), lens: 5p, PDAF Aperture size: f/1.8 Focal length: lens: 5p |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 0.08 MP, (auxiliary lens) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP Aperture size: f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | PD, 18W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | HyperOS |
Design
| Dimensions | 171.9 x 77.8 x 8.2 mm (6.77 x 3.06 x 0.32 in) |
| Color Options | Midnight Black, Sage Green, Dreamy Purple, Starry Blue |
| Build | Glass front, plastic frame glass back or silicone polymer (eco leather) back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























































