Upcoming
Release Date: 08 Aug, 2024
86% SPEC SCORE
$311
The upcoming Oppo Reno 11A 5G will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.7-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 5000 mAh battery life,... Read More
Oppo Reno 11A 5G Key Features
Display
6.7 inches (1080x2412 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
64+8+2 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7050
OS
Android 14
ColorOS 14
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 67W
Data Updated on: 01 May, 2026
Oppo Reno 11A 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 394 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Panda Glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7050 |
| CPU | Mali 2.6 GHz |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G68 MC4 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 64 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.7 |
| Secondary | 8 MP, (Ultra Wide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP, (Macro) with autofocus Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 67W Fast Charging, Reverse Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | ColorOS 14 |
Design
| Dimensions | 74.7 x 161.1 x 7.5 mm (2.94 x 6.34 x 0.30 in) |
| Weight | 177g |
| Color Options | Wave Green and Rock Grey |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 6 (802.11 ax) |
| Bluetooth | v5.2, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0, USB on-the-go, USB Charging |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

































































































