Popular
Release Date: 13 Jan, 2026
86% SPEC SCORE
$660
The OPPO Reno 15 Pro mini comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.32-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Outstanding 6200 mAh... Read More
OPPO Reno 15 Pro mini Key Features
Display
6.32 inches (1216x2640 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
200+50+50 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 8450
OS
Android 16
ColorOS 16
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
6200mAh
wired, 80W, 13.5W PD, 55W PPS, 100% in 53 min
Data Updated on: 01 May, 2026
OPPO Reno 15 Pro mini Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.32 inches, 97.9 cm² (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 600 nits (typ), 1800 nits (HBM) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8450 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (1x3.25 GHz Cortex-A725 & 3x3.0 GHz Cortex-A725 & 4x2.1 GHz Cortex-A725) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G720 MC7 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 200 MP, 24mm (Wide), 0.5µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.5µm |
| Secondary | 50 MP, 85mm (telephoto), PDAF Aperture size: f/2.8 |
| Tertiary | 50 MP, 16mm, 116 (ultrawide), AF Aperture size: f/2.0 |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240/480fps gyro-EIS, HDR, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 18mm, 100˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, gyro-EIS, HDR |
Battery
| Battery Capacity | 6200mAh |
| Charging | 80W, , 13.5W PD, 55W PPS, 100% in 53 min wired, reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | ColorOS 16 |
Design
| Dimensions | 151.2 x 72.4 x 8 mm (5.95 x 2.85 x 0.31 in) |
| Weight | 187g |
| Color Options | Dusk Brown (Cocoa Brown), Aurora Blue, Glacier White |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 8 19 26 28 38 39 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 8 26 28 38 40 41 48 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | CPH2813 |
| SAR | 1.18 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
OPPO Reno 15 Pro mini Comparisons
Our Latest Blog
The smartphone market is swamped with devices, especially focused on great camera capabilities. But this makes it really difficult for users to buy the right camera phone. This is because every brand heavily promotes its device, which makes it difficult for users to choose the right one. Some devices come with great megapixels count, while […] The post How to Read a Camera Spec Sheet and Know What’s Actually Good first appeared on TechSpecs Info.
In today’s highly competitive smartphone market, phone brands are pushing harder than ever to offer more than just flashy specifications in order to capture consumer attention. Among several new smartphones entering the market, the new Honor 600 is gaining immense traction for its balanced combination of stylish design, reliable performance, capable cameras and practical everyday […] The post Honor 600 Hands-On Experience first appeared on TechSpecs Info.
Sony is one of the most famous tech companies in the world. The brand offers stunning products with advanced technology, premium design and reliable performance across different categories. Sony Xperia 1 VIII is one their best products that is launched in recent times. This new device by Sony feels amazing on hand. It offers a […] The post Sony Xperia 1 VIII Hands-On Experience first appeared on TechSpecs Info.
Gone are the days when phones were only meant for communication and texting. Smartphone today come with advanced features, including versatile cameras, AI-powered tools, satellite connectivity, large battery life, high-speed charging, smart assistants, advanced payment systems, call recording and many other advanced features designed to improve daily life. But not all features are available for […] The post Why Some Smartphone Features Are Region-Locked first appeared on TechSpecs Info.
Chinese smartphone brand Vivo has officially launched the new Vivo Y600 Turbo in China on May 25, 2026. The phone is launched under mid-range category. Reports suggest that the device will officially go on sale starting May 27, 2026. This new Vivo device is already drawing attention for its massive 9,020mAh battery. The long battery […] The post Vivo Y600 Turbo Goes Official With 9,020mAh Battery and New Features first appeared on TechSpecs Info.




































































































