Rumored
90% SPEC SCORE
$732
The Oppo Find X9+ will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.59-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day with... Read More
Oppo Find X9+ Key Features
Display
6.59 inches (1256x2760 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9500
OS
Android 16
ColorOS 16
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 7025mAh
Wired, 80W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Oppo Find X9+ Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.59 inches, 105.6 cm² |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | 2160Hz PWM, Dolby Vision, HDR Vivid, HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9500 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU cores | Octa-Core |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 1.12µm, multi-directional PDAF, (1/1.4") Focal length: 1.12µm |
| Secondary | 50 MP, (periscope telephoto), 1.0µm, 3x optical zoom, multi-directional PDAF, (1/1.57") Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 50 MP, 15mm, 120˚ (ultrawide), 0.64µm, multi-directional PDAF, (1/2.76") Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Hasselblad Color Calibration, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/240fps gyro-EIS; HDR, 10‑bit video, Dolby Vision |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (wide), 0.64µm Focal length: 0.64µm |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 7025mAh |
| Charging | 80W Wired, 50W wireless, 10W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | ColorOS 16 |
Design
| Color Options | Black; other colors |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, Aluminum frame Glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC (L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, gyro, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























































