87% SPEC SCORE
$631
The Oppo Find X9s 5G comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.59-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day with... Read More
Oppo Find X9s 5G Key Features
Display
6.59 inches (1216x2640 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9500s
OS
Android 16
ColorOS 16.0
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 7025mAh
Wired, 80W, 55W PPS, 13.5W PD
Data Updated on: 30 Apr, 2026
Oppo Find X9s 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.59 inches, 105.6 cm² (~91.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 800 nits (typ), 3600 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9500s |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Immortalis (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Immortalis G925 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (Wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 50 MP, (telephoto), PDAF Aperture size: f/2.6 |
| Tertiary | 50 MP, 120˚ (ultrawide), PDAF Aperture size: f/2.0 |
| Features | Master Mode, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60/120fps 1080p @30/60/240fps gyro-EIS; OIS, HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 90˚(wide) Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, gyro-EIS; OIS, HDR |
Battery
| Battery Capacity | 7025mAh |
| Charging | 80W, 55W PPS, 13.5W PD Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | ColorOS 16.0 |
Design
| Dimensions | 156.9 x 73.9 x 7.9 mm (6.18 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 202g |
| Color Options | Midnight Grey, Lavender Sky, Sunset Orange |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 32 38 39 40 41 42 48 66 LTE 1 3 5 8 40 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 26 28 38 40 41 48 66 75 77 78 1 3 5 8 40 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 6.1, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), BDS (B1l+B1C+ B2a+B2b), GLONASS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint(under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity |
Additional Info
| Models | CPH2873 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
































































