80% SPEC SCORE
$2,093
The Oppo Find X comes with Android 8, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.42-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Good 3730 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at... Read More
Oppo Find X Key Features
Display
6.42 inches (1080x2340 pixels) FHD
Camera
20 MP (Dual Camera)
25 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm)
OS
Android 8
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Ion 3730mAh
wired (Standard model), 20W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Oppo Find X Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.42 inches, 101.2 cm² (~87% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19:9 |
| PPI | 401 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| Fabrication process | 10nm |
| CPU | Adreno (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 630 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 23mm (wide), 1.22µm, PDAF, (1/2.6") Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.22µm |
| Secondary | 20 MP, (depth) Aperture size: f/2.0 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @240fps 720p @480fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 25 MP, 13mm (ultrawide) Aperture size: f/2.0 |
| Secondary | Motorized pop-up SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | Auto-HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 3730mAh |
| Charging | 20W wired (Standard model) |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 8 |
| Software Updates | Android 10 |
Design
| Dimensions | 156.7 x 74.2 x 9.6 mm (6.17 x 2.92 x 0.38 in) |
| Weight | 186g |
| Color Options | Bordeaux Red, Glacier Blue |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum frame glass back (Gorilla Glass 5) |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 29 32 66 34 38 39 40 41 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (4CA) Cat16 1024 150 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | CPH1871, PAFM00 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



























































