Release Date: 12 Jan, 2024
85% SPEC SCORE
$836
The Oppo Find X7 Ultra comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.82-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Decent 5000... Read More
Oppo Find X7 Ultra Key Features
Display
6.82 inches (1440x3168 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+50+50 MP (Quad Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm)
OS
Android 14
ColorOS 14
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, PD, 100W, 50% in 10 min, 100% in 26 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Oppo Find X7 Ultra Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.82 inches, 113 cm² (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED, Dolby Vision |
| PPI | 510 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1600 nits (typ), 4500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 750 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 256GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.6µm, multi-directional PDAF, Laser AF, (1.0"-type) Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.6µm |
| Secondary | 50 MP, 65mm (periscope telephoto), 1.0µm, multi-directional PDAF (25cm - ∞), (1/1.56") Aperture size: f/2.6 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 50 MP, 135mm (periscope telephoto), 0.7µm, Dual-Pixel PDAF (35cm - ∞), (1/2.51") Aperture size: f/4.3 Focal length: 0.7µm |
| Quaternary | 50 MP, 14mm, 123˚ (ultrawide), 1.0µm, PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Features | Hasselblad Color Calibration, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/240fps gyro-EIS; HDR, 10‑bit video, Dolby Vision |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 21mm (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.8µm |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | PD, 100W, 50% in 10 min, 100% in 26 min (advertised) wired, 50W wireless, 10W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | ColorOS 14 |
Design
| Dimensions | 164.3 x 76.2 x 9.5 mm (6.47 x 3.00 x 0.37 in) |
| Weight | 221g |
| Color Options | Black, Dark Blue, Light Brown |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame glass back (Gorilla Glass) or eco leather back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, BDS, GALILEO, QZSS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
Additional Info
| Models | PHY110, PHY120 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























































