Release Date: 12 Jan, 2024
85% SPEC SCORE
$604
The Oppo Find X7 comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 5000 mAh battery... Read More
Oppo Find X7 Key Features
Display
6.78 inches (1264x2780 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+64+50 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9300 (4 nm)
OS
Android 14
ColorOS 14
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, PD, 100W, 50% in 10 min, 100% in 26 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
Oppo Find X7 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111.7 cm² (~91.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED, Dolby Vision |
| PPI | 450 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1600 nits (typ), 4500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9300 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Immortalis (1x3.25 GHz Cortex-X4 & 3x2.85 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Immortalis G720 MC12 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 256GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.6 |
| Secondary | 64 MP, 70mm (periscope telephoto), PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/2.6 |
| Tertiary | 50 MP, 15mm, 119˚ (ultrawide), PDAF Aperture size: f/2.0 |
| Features | Hasselblad Color Calibration, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/240fps gyro-EIS; HDR, 10‑bit video, Dolby Vision |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 21mm (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.8µm |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | PD, 100W , 50% in 10 min, 100% in 26 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | ColorOS 14 |
Design
| Dimensions | 162.7 x 75.4 x 8.7 mm (6.41 x 2.97 x 0.34 in) |
| Weight | 202g |
| Color Options | Black, Dark Blue, Light Brown, Purple |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame glass back or eco leather back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 7 8 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, BDS, GALILEO, QZSS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
Additional Info
| Models | PHZ110 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Oppo Find X7 Comparisons
Our Latest Blog
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.





































































