Popular
Release Date: 26 Feb, 2025
89% SPEC SCORE
$1,370
The Oppo Find N5 Fold comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 8.12-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Extended 5600 mAh battery life, you can... Read More
Oppo Find N5 Fold Key Features
Display
8.12 inches (2248x2480 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+8 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8750-3-AB Snapdragon 8 Elite
OS
Android 15
ColorOS 15
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 5600mAh
wired, PD, 80W, 100% in 50 min
Data Updated on: 01 May, 2026
Oppo Find N5 Fold Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 8.12 inches, 211.7 cm² (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable LTPO OLED |
| PPI | 412 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1400 nits (HBM), 2100 nits (peak) |
| HDR | Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid |
| Protection | Stylus support (both screens) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8750-3-AB Snapdragon 8 Elite |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 5x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| CPU cores | 7-core |
| GPU | Adreno 830 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 21mm (wide), PDAF, (1/1.56”) Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 50 MP, 75mm (periscope telephoto), 3x optical zoom, PDAF (10cm - ∞), (1/2.75") Aperture size: f/2.7 |
| Tertiary | 8 MP, 15mm, 116˚, (ultrawide), 1.12µm, AF, (1/4.0”) Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Hasselblad Color Calibration, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/240fps gyro-EIS HDR10+ Dolby Vision |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, 21mm (ultrawide), 1.12µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.12µm |
| Secondary | 8 MP, 21mm (ultrawide), 1.12µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5600mAh |
| Charging | PD, 80W, 100% in 50 min wired, 50W wireless, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (Dolby Atmos enhanced) |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | ColorOS 15 |
Design
| Dimensions | 160.9 x 145.6 x 4.2 mm (6.33 x 5.73 x 0.17 in) |
| Weight | 229g |
| Color Options | Cosmic Black, Misty White, Dusk Purple |
| Water & Dust Resistance | Water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | plastic front (unfolded), aluminum alloy frame, titanium alloy hinge glass back or eco leather back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM, Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 38 39 40 41 42 66 1 3 5 8 40 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 26 38 40 41 66 77 78 1 3 5 8 40 1 2 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 80 81 83 84 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.1 Gen2, Display Port |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, dual gyro, proximity, compass Satellite connectivity (calls/messages/SOS) - 1TB PKH120 model only |
Additional Info
| Models | CPH2671, PKH110, PKH120 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Oppo Find N5 Fold Comparisons
Our Latest Blog
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.





































































