Popular
Release Date: 22 Oct, 2025
101% SPEC SCORE
$1,512
The Oppo Find X9 Pro 5G comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day with... Read More
Oppo Find X9 Pro 5G Key Features
Display
6.78 inches (1272x2772 pixels) FHD+
120Hz Refresh rate
Camera
50+200+50 MP (Quad Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9500
OS
Android 16
ColorOS 16
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 7500mAh
Wired, 80W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Oppo Find X9 Pro 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 112.4 cm² (~91.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 450 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 800 nits (typ), 1800 nits (HBM), 3600 nits (peak) |
| HDR | 2160Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9500 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Arm (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Arm G1-Ultra |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.22µm, multi-directional PDAF, (1/1.28") Aperture size: f/1.5 Focal length: 1.22µm |
| Secondary | 200 MP, 70mm (periscope telephoto), 0.5µm, 3x optical zoom, multi-directional PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/2.1 Focal length: 0.5µm |
| Tertiary | 50 MP, 15mm, 120˚ (ultrawide), 0.64µm, multi-directional PDAF, (1/2.76") Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Hasselblad Color Calibration, LED flash, HDR, panorama, LUT preview |
| Video Recording | 2160p @30/60/120fps 1080p @30/60/240fps gyro-EIS; HDR, 10‑bit video, Dolby Vision, LOG |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 21mm (wide), 0.64µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 7500mAh |
| Charging | 80W Wired, 50W wireless, 10W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | ColorOS 16 |
| Software Updates | up to 5 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 161.3 x 76.5 x 8.3 mm (6.35 x 3.01 x 0.33 in) |
| Weight | 224g |
| Color Options | Silk White, Titanium Charcoal, Velvet Red |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), Aluminum frame Glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 38 39 40 41 42 48 66 71 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 25 26 28 34 38 39 40 41 42 43 48 66 1 3 5 8 40 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 26 28 38 40 41 48 66 71 75 76 77 78 79 1 2 3 5 7 8 12 18 20 25 26 28 34 38 39 40 41 48 66 77 78 79 1 3 5 8 40 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC (L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | CPH2791, PLG110 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























































