Popular
Release Date: 16 Apr, 2025
91% SPEC SCORE
$891
The Oppo Find X8 Ultra comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.82-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Outstanding... Read More
Oppo Find X8 Ultra Key Features
Display
6.82 inches (1440x3168 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+50+50 MP (Quad Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite
OS
Android 15
ColorOS 15
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 6100mAh
wired, 18W PD, 18W QC, 55W PPS, 100W
Data Updated on: 01 May, 2026
Oppo Find X8 Ultra Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.82 inches, 113 cm² (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 510 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 800 nits (typ), 1600 nits (HBM), 2500 nits (peak) |
| HDR | Dolby Vision, HDR Vivid, HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 830 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.0"-typ, 1.6µm, dual pixel PDAF Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.6µm |
| Secondary | 50 MP, 70mm (periscope telephoto), 1.0µm, 3x optical zoom, multi-directional PDAF (10cm - ∞), (1/1.56") Aperture size: f/2.1 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 50 MP, 135mm (periscope telephoto), 0.8µm, 6x optical zoom, dual pixel PDAF (35cm - ∞), (1/1/.95") Aperture size: f/3.1 Focal length: 0.8µm |
| Quaternary | 50 MP, 15mm, 120˚ (ultrawide), 0.64µm, PDAF, (1/2.75") Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Hasselblad Color Calibration, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60/120fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS; HDR, 10‑bit video, Dolby Vision |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 21mm (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.8µm |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 6100mAh |
| Charging | 18W PD, 18W QC, 55W PPS, 100W wired, 50W Wireless, 10W Reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | ColorOS 15 |
Design
| Dimensions | 163.1 x 76.8 x 8.8 mm (6.42 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 226g |
| Color Options | Matte Black, Pure White, Shell Pink |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 7 8 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 79 80 81 83 84 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | PKJ110, PKU110 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Oppo Find X8 Ultra Comparisons
Our Latest Blog
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.








































































