Upcoming
Release Date: 07 Mar, 2024
89% SPEC SCORE
$1,194
The upcoming Oppo Find N5 Flip will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 7.12-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Power through your day with Outstanding 6000 mAh battery life, you can stay powered throughout... Read More
Oppo Find N5 Flip Key Features
Display
7.12 inches (1792x1920 pixels) FHD
Camera
64+50+48 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 1920P Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3
OS
Android 14
Ram & Storage
16GB + 512GB
Battery
Li-Po 6000mAh
wired, 67W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Oppo Find N5 Flip Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7.12 inches |
| Display Type | Super AMOLED |
| PPI | 369 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | (1x3.2 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 16GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 64 MP |
| Secondary | 50 MP |
| Tertiary | 48 MP |
| Features | Digital Zoom, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1920p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP |
| Video Recording | 1920p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 67W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Color Options | Cream Gold, Misty Pink, Sleek Black |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/n) |
| Bluetooth | 5.3 |
| Positioning | GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































































