Release Date: 30 Oct, 2024
89% SPEC SCORE
$1,169
The Oppo Find X8 Pro comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Extended... Read More
Oppo Find X8 Pro Key Features
Display
6.78 inches (1264x2780 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+50+50 MP (Quad Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9400
OS
Android 15
ColorOS 15
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 5910mAh
wired, PD 55W, PPS, UFCS, 80W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Oppo Find X8 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111.7 cm² (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 450 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 800 nits (typ), 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| HDR | Dolby Vision, HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9400 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Immortalis (1x3.63 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Immortalis G925 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.12µm, multi-directional PDAF, (1/1.4") Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.12µm |
| Secondary | 50 MP, 73mm (periscope telephoto), 0.61µm, 3x optical zoom, multi-directional PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/2.6 Focal length: 0.61µm |
| Tertiary | 50 MP, 135mm (periscope telephoto), 0.7µm, 6x optical zoom, dual pixel PDAF (35cm - ∞), (1/2.51") Aperture size: f/4.3 Focal length: 0.7µm |
| Quaternary | 50 MP, 15mm, 120˚ (ultrawide), 0.64µm, multi-directional PDAF, (1/2.75") Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Hasselblad Color Calibration, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/240fps; gyro-EIS HDR 10bit video Dolby Vision |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 21mm (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.8µm |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5910mAh |
| Charging | PD 55W, PPS, UFCS, 80W wired, 50W wireless, 10W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | ColorOS 15 |
Design
| Dimensions | 162.3 x 76.7 x 8.2 mm (6.39 x 3.02 x 0.32 in) |
| Weight | 215g |
| Color Options | Space Black, Pearl White, Blue |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame glass back (Gorilla Glass 7i) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + eSIM, Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 38 39 40 41 66 1 3 4 5 7 8 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 26 28 38 40 41 66 75 77 78 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC (L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | CPH2659, PKC110, PKC130 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

































































