Upcoming
Release Date: 01 Nov, 2023
80% SPEC SCORE
$1,192
The upcoming Oppo Find N Fold will come with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 7.1-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay... Read More
Oppo Find N Fold Key Features
Display
7.1 inches (1792x1920 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
64+10+8 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1
OS
Android 12
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 67W
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Oppo Find N Fold Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7.1 inches (~87.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| PPI | 370 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 500 nits (typ), 1000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno GPU |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 64 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 10 MP, (Telephoto) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 8 MP, (Ultra Wide), AF Aperture size: f/2.2 |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 67W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
Design
| Dimensions | 132.6 x 140.2 x 8 mm (5.22 x 5.52 x 0.31 in) |
| Color Options | Black, White, Blue |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Dual Gyro, Proximity, Compass, Color Spectrum |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Oppo Find N Fold Comparisons
Our Latest Blog
The Oppo Find X9 Pro packs a 200MP camera, huge 7,500mAh battery, and sleek design, a true flagship built for power, style, and endurance.
Samsung’s Galaxy Z Tri-Fold could redefine smartphones in 2025. Explore the 7 biggest rumors on design, specs, battery, and price in this detailed preview.
Thinking about the Samsung Galaxy Z TriFold? Learn its strengths, weaknesses, battery life, price, and whether this tri-fold phone is worth buying.
Oppo brings back the Reno series of smartphones with three variants of the Reno 15 series. Explore all speculated features before the highly anticipated launch in January 2026.
Read the detailed Oppo Reno15 Pro (Mini) review covering design, display, camera, battery, performance, price, and AI features. Discover why it’s one of the best compact flagship smartphones of 2026.





























































