Upcoming
93% SPEC SCORE
$877
The upcoming Oppo Find X9s Pro 5G will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.32-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through your... Read More
Oppo Find X9s Pro 5G Key Features
Display
6.32 inches (1216x2640 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
200+200+50 MP (Single Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9500
OS
Android 16
ColorOS 16.0
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 7025mAh
Wired, 80W
Data Updated on: 29 Apr, 2026
Oppo Find X9s Pro 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.32 inches, 97.9 cm² (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 800 nits (typ), 1800 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9500 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Immortalis (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Immortalis G925 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 200 MP, 23mm (wide), 0.56µm, PDAF, (1/1.4") Aperture size: f/1.6 Focal length: 0.56µm |
| Secondary | 200 MP, 65mm (telephoto), PDAF Aperture size: f/2.6 |
| Tertiary | 50 MP, 15mm, 120˚ (ultrawide), PDAF Aperture size: f/2.0 |
| Features | Hasselblad Color Calibration, Hasselblad Ultra HD, XPAN, Master Mode, AI ID photo, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @30/60/120fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS; Dolby Vision HDR, Slow Motion |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 21mm (wide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 7025mAh |
| Charging | 80W Wired, 50W, UFCS wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | ColorOS 16.0 |
Design
| Dimensions | 150.5 x 71.7 x 8.4 mm (5.93 x 2.82 x 0.33 in) |
| Weight | 198g |
| Color Options | Wind Rider Blue (Green), Energetic Orange, Native Titanium, Free White |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 18 19 25 26 28 34 38 39 40 41 42 43 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 18 25 26 28 34 38 39 40 41 48 66 77 78 79 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be |
| Bluetooth | 6.1, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), BDS (B1l+B1C+ B2a+B2b), GLONASS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint(under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































































