Release Date: 14 Mar, 2022
86% SPEC SCORE
$269
The Oppo Find X5 comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.55-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 4800 mAh battery life, you can stay powered... Read More
Oppo Find X5 Key Features
Display
6.55 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+13+50 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
OS
Android 12
ColorOS 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 4800mAh
wired, PD, 80W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Oppo Find X5 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.55 inches, 103.6 cm² (~89% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 402 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 500 nits (typ), 1000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Adreno (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 660 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 13 MP, 52mm (telephoto), PDAF, (1/3.4") Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 50 MP, 15mm, 110˚ (ultrawide), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.0µm |
| Features | Hasselblad Color Calibration, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/240fps gyro-EIS; HDR, 10‑bit video |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 25mm (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.8µm |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 4800mAh |
| Charging | PD, 80W wired, 30W wireless, 10W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| OS UI | ColorOS 14 |
| Software Updates | Android 14 |
Design
| Dimensions | 160.3 x 72.6 x 8.7 mm (6.31 x 2.86 x 0.34 in) |
| Weight | 196g |
| Color Options | Black, White, Purple |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 34 38 39 40 41 42 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 12 13 18 20 26 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
Additional Info
| Models | PFFM10, CPH2307 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
































































