Release Date: 27 Oct, 2023
89% SPEC SCORE
$1,797
The Oppo Find N3 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 7.82-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 4805 mAh battery life, you can stay... Read More
Oppo Find N3 Key Features
Display
7.82 inches (2268x2440 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
48+64+48 MP (Triple Camera)
20 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
OS
Android 13
ColorOS 14
Ram & Storage
12GB + 512GB
16GB + 1TB
Battery
Li-Po 4805mAh
wired, PD, 67W, 1-35% in 10 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Oppo Find N3 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7.82 inches, 196.7 cm² (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable LTPO3 OLED |
| PPI | 426 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2800 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.2 GHz Cortex-X3 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 740 |
Storage
| Memory | 12GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 48 MP, 24mm (wide), 1.12µm, multi-directional PDAF, (1/1.43") Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.12µm |
| Secondary | 64 MP, 70mm (telephoto), 0.7µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/2.6 Focal length: 0.7µm |
| Tertiary | 48 MP, 14mm, 114˚ (ultrawide), 0.8µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.8µm |
| Features | Hasselblad Color Calibration, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/240fps gyro-EIS, HDR10+, Dolby Vision |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, 20mm (ultrawide), 0.7µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.7µm |
| Secondary | 22mm (ultrawide), 0.7µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 4805mAh |
| Charging | PD, 67W , 1-35% in 10 min wired, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (Dolby Atmos enhanced) |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | ColorOS 14 |
| Software Updates | Android 14 |
Design
| Dimensions | 153.4 x 143.1 x 5.8 mm (6.04 x 5.63 x 0.23 in) |
| Weight | 239g |
| Color Options | Black, Green, Gold, Red |
| Water & Dust Resistance | splash resistant |
| Build | plastic front (unfolded), aluminum frame glass back or eco leather back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5g |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS , GLONASS , BDS , GALILEO , QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, dual gyro, proximity, compass, color spectrum |
Additional Info
| Models | CPH2499 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































































