Release Date: 08 Sep, 2023
81% SPEC SCORE
$995
The Oppo Find N3 Flip comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.8-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Average 4300... Read More
Oppo Find N3 Flip Key Features
Display
6.8 inches (1080x2520 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+32+48 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9200 (4 nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 4300mAh
wired, 44W, 50% in 23 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Oppo Find N3 Flip Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches, 108 cm² (~85.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| PPI | 403 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1600 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9200 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Immortalis (1x3.05 GHz Cortex-X3 & 3x2.85 GHz Cortex-A715 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Immortalis G715 MC11 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 32 MP, 47mm (telephoto), PDAF Aperture size: f/2.0 |
| Tertiary | 48 MP, 14mm, 114˚ (ultrawide), AF Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/240fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 21mm (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.8µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 4300mAh |
| Charging | 44W, 50% in 23 min (advertised) wired, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| Software Updates | Android 14 |
Design
| Dimensions | 166.4 x 75.8 x 7.8 mm (6.55 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 198g |
| Color Options | Cream Gold, Misty Pink, Sleek Black |
| Water & Dust Resistance | splash resistant |
| Build | aluminum frame glass back (unfolded) |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | PHT110, CPH2519 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































































