Rumored
82% SPEC SCORE
$1,435
The Oppo Find N4 will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 7.56-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 4820 mAh battery life, you can stay... Read More
Oppo Find N4 Key Features
Display
7.56 inches (1792x1920 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
108+32+50 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Helio G90
OS
Android 14
ColorOS 14
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 4820mAh
wired, 120W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Oppo Find N4 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7.56 inches (~87.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| PPI | 370 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 500 nits (typ), 1350 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G90 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 740 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP, 24mm, (Wide Angle), 1.0µm, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 32 MP, 47mm (telephoto), 0.8µm, (1/2.74") Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.8µm |
| Tertiary | 50 MP, 14mm (ultrawide), 0.8µm, AF, (1/2.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.8µm |
| Features | Hasselblad Color Calibration, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/240fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 22mm (Wide Angle) Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4820mAh |
| Charging | 120W wired, 10W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | ColorOS 14 |
Design
| Dimensions | 132.2 x 140.5 x 7.4 mm (5.20 x 5.53 x 0.29 in) |
| Weight | 233g |
| Color Options | Black, White, Green |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























































